Indonesian Mimic Octopus, Thaumoctopus mimicus blev fundet af fiskere i Indonesien.
Mimic Blæksprutten
fundet i 1998, videnskabeligt beskrevet i 2004.
Jeg havde den i 2007
Et fantastisk og utroligt nysgerrigt dyr, da jeg fik den var der ikke mange oplysninger tilgængelige.
Jeg satte den i 85 liter indtil mit 250 liters var blæksprutte sikret.
Åbninger på få mm kan de presse sig igennem, det kræver bare deres næb (mund) kan komme igennem og samtidigt har blæksprutter utroligt mange kræfter (i henhold til størrelsen)
Indvendige pumper osv var udelukket pga deres nysgerrighed og utrolige intilligens - alt blev undersøgt og gerne skruet fra hinanden.
Den var forbavsende aktiv og fulgte med i alt hvad der skete i lokalet.
Den sov i sandbunden under en sten, utroligt så lidt den fyldte ;)
Jeg satte nogle Chromis viridis ned til den, så håbede jeg den selv ville fortælle mig hvor meget og hvor tit den spiste, senere satte jeg lidt fjordrejer derned, det var en dårlig ide, rejerne stressede den og pillede på dens ben hvad den tydeligt ikke brød sig om, så de røg ud igen.
I det midlertidige akvarie havde jeg en lille pumpe som jeg kunne tænde (når den ikke havde skilt den ad) og ellers kørte akvariet på store luftsten og daglige vandskift - det fungerede, jeg skulle alligevel ned i akvariet og rydde op og fjerne madrester, samt dagligt prøvede jeg at aktivere den, med alt muligt lige fra glas med låg og krabber indeni (som alle prøver) til biobolde, bioboldene var det eneste den kun koncentrerede sig om i få sekunder, så smed den den ned i det fjerneste hjørne, det gjorde den hver gang jeg satte en bold derned (mærkeligt)
De første par uger sov jeg siddende på en stol foran akvariet, så jeg fik alt med og hvis den nu prøvede at stikke af
(den sov bedre og længere end jeg gjorde) ;)
Tit når jeg sad foran akvariet med kameraet, lavede den en spøjs dans, hvor den hoppede, dansede op og ned mens den lave de mest fantastiske farveskift, fra hvid til brun/rød.
Den kunne give mig kuldegysninger (af beundring)
Vi legede også en anden lille "leg" satte jeg to fingre foran dens øjne når den sad tæt på ruden, så rykkede den en lille bitte smule op, så jeg lige kunne se dens øjne, så satte jeg en finger mere, så flyttede den sig en cm eller to igen og sådan kunne vi sidde i meget lang tid, fantastisk.
Husk blæksprutter bliver kun ganske få år.
Blæksprutter er svære
Blæksprutter skal have masser af gemmesteder
Blæksprutte akv. skal være hermetisk lukket
Vandet skal være på toppen.
Lige denne ved man ikke så meget om eller hvor udbredt den er, så efter min bedste mening bør den blive i naturen, der er så mange andre med kollossal udbredelse, vælg en af dem og lad denne leve sit liv naturligt, jeg kan kun forestille mig hvor mange der dør under transport.
Video på YouTube
Åbner i nyt vindue
Se
Video
Tryk Her